0 POZYCJI
Koszyk pusty

Corto Maltese. Przygody etiopskie. Tom 5

5.00  (6 ocen)
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Produkt niedostępny
Dodaj do schowka

Corto Maltese. Przygody etiopskie. Tom 5

Piąty tom historii przygodowej o awanturniku Corto Maltese składa się z czterech opowieści rozgrywających się w Arabii i Afryce w roku 1918, pod koniec I wojny światowej. Corto przybywa z tajną misją do Jemenu, gdzie trwa walka między Arabami a Turkami. Kolejne przygody maltańskiego żeglarza rozgrywają się w regionie Afryki nazwanym przez starożytnych Greków Etiopią – Krainą Ludzi o Spalonych Słońcem Obliczach. W Somali Brytyjskim Corto ledwie uchodzi z życiem z rąk fanatyków Szalonego Mułły. Na pograniczu abisyńsko-danakilskim bierze udział w konflikcie plemiennym i spotyka czarownika z pradawnych czasów. W Tanganice poznaje tajemnice owianego ponurą sławą bractwa ludzi-lampartów...
Liczący dwanaście tomów cykl Corto Maltese został stworzony przez włoskiego mistrza komiksu Hugona Pratta (1927–1995).
 • Kategorie:
  1. Komiksy »
  2. Komiksy przygodowe
 • Wydawca: Egmont
 • EAN: 9788328126428
 • Liczba stron: 96
 • Wymiary: 21.6x28.5cm
 • Dla kogo: nastolatek i dorosły
 • Sposoby i terminy dostawy:
  • Paczka w RUCHu - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór paczki w urzędzie Poczty Polskiej - dostawa 2 dni robocze
  • Dostawa Pocztą Polską - dostawa 2 dni robocze
  • Odbiór paczki w Paczkomacie InPost - dostawa 2 dni robocze
  • Dostawa kurierem - dostawa 1 dzień roboczy
  Ważne informacje o wysyłce:
  • Każdy produkt ma na swojej stronie oszacowany czas wysyłki, potrzebny na obsługę zamówienia w magazynie, zapakowanie oraz przekazanie paczki kurierowi.
  • Większość oferowanych produktów posiadamy w magazynie, dlatego zamówienia wysyłamy zazwyczaj w ciągu 1-2 dni. Zamówienia opłacane z góry realizujemy od razu po uzyskaniu wpłaty od klienta. Zamówienia za pobraniem – od złożenia zamówienia.
  • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
  • Na czas realizacji zamówienia składają się czas wysyłki (podany na stronie produktu) oraz czas doręczenia przesyłki przez przewoźnika.
  • Wszystkie terminy dotyczą tylko i wyłącznie dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt).

RECENZJE

 • Najnowsze
 • Najbardziej pomocne
 • Dodano:
  05.03.2018 14:09:05

  Po czterech znakomitych tomach (z nowej edycji Egmontu) przygód marynarza melancholika obdarzonego ogromnym sarkastycznym poczuciem humoru zwanego Corto Maltese – notabene ponad pięćdziesięcioletniego bohatera serii komiksów o tym samym tytule, autorstwa mistrza Hugona Pratta, przyszedł czas na ocenę tomu piątego!

  Jak prezentuje się ten kolorowy album pt. „Przygody etiopskie”, a który w wersji czarno-białej był już wydany w naszym kraju pod tytułem „Etiopiki”? Chcesz poznać szczegóły? Zapraszam do lektury recenzji.

  Seria o marynarzu włóczędze i romantycznym awanturniku Corto Maltese rozgrywa się w różnych częściach świata, a tym razem mistrz Pratt zabrał nas, ze swoim bohaterem w rejon Czarnego Lądu. A ściśle w rejon spalonej słońcem i targanej konfliktami mocarstw (w okresie schyłku pierwszej wojny światowej), ale i utarczkami plemiennymi, w tym religijnymi Arabii i Afryki.

  Oceniany tomik jest zbiorem czterech komiksowych etiud: „W imię Allaha Miłosiernego Litościwego!”, „Cios łaski”, „I inni Romeowie, i inne Julie”, „Ludzie lamparty znad Rufidżi”, które choć pozornie są niezależne, jednakże na wielu polach i nie tylko na polu głównej postaci są ze sobą mocno powiązane.

  A na ten przykład lwią część całej opowieści i intrygi zajmuje postać Cush'a- wojownika z niezwyciężonego plemienia Danakilów, czyli dla Corto nowego przyjaciela i wroga w jednej osobie!

  Na tym froncie działań nasz pierwszoplanowy chojrak będzie musiał zmierzyć się (w początkowej opowieści) z ukrytymi w zapyziałym forcie - Turkami, aby w kolejnej przenieść się do Etiopii, gdzie zetrze się z beduinami „Szalonego mułły”, ale i zadecyduje o losie - życiu i śmierci kapitana Brandta. W kolejnej fabule osadzonej na granicy abisyńsko-danakilskiej, a która także dzieli regiony na obszar panowania chrześcijaństwa i islamu, nasz Corto weźmie udział w konflikcie plemiennym i spotyka czarownika Samaela, który twierdzi, iż jest upadłym aniołem, demonem, synem boga i zapomnianym synem Adama i Ewy z pradawnych czasów.

  W kończącej fabule nasz Corto (pod koniec 1918 roku) dotrze do Tanganicy, a tam stanie się świadkiem dywersji specjalnej jednostki wysłanej przez ostatniego działającego w tym regionie i fanatycznego niemieckiego generała Paula von Lettow-Vorbeck'a. I tym razem Corto będzie musiał działać sprawnie, a przewrotny los wciągnie go w nietuzinkową intrygę. A w czasie tej pierepałki pozna wszelakie sekrety owianego ponurą sławą bractwa ludzi-lampartów!

  Ocena: 
 • Dodano:
  05.03.2018 14:07:20

  W tych kilku zdaniach można przybliżyć wątki z tego przygodowego albumu. Aczkolwiek mocno osadzonego na podstawach historycznych. Albumu, gdzie fikcja łączy się z prawdą, gdzie co rusz pojawiają się, lub są wspominane znane historyczne osoby; wojskowi (np. Thomas Edward Lawrence, Paul Emil von Lettow-Vorbeck, Muhammad ibn Abd Alłah Hasan), podróżnicy (David Livingstone), albo literaci, lub ich dzieła. Jednakie na tle poprzednich tomów zaprezentowane tu komiksowe opowieści są bardziej ukierunkowane na przygodę, a zarazem nasączone pewnymi uniwersalnymi i mądrymi życiowymi przekazami!

  Hugon Pratt w sposób intrygujący i interesujący starał się przekazać między wierszami prawdę o mechanizmach rządzących człowiekiem i po raz kolejny zrobił to po mistrzowsku! Spiął wszystko tyloma genialnymi klamrami - pomysłowymi zarówno w warstwie fabularnej jak i wizualnej, iż nie sposób tego nie docenić!

  Pochłaniasz tu - każdą planszę – każdy kadr – ruszasz i wyprawiasz się z bohaterami do upalnej i targanej konfliktami i nasyconej wierzeniami i czarami Afryki! Bo Hugon Pratt miał i nadal ma dar! Dar do opowiadania takich wciągających bezgranicznie bonanz, a dzięki jego geniuszowi owa opowieść w odbiorze jest jeszcze bardziej klimatyczna!

  Czasem ten klimacik ukryty jest pod obrazami charyzmatycznych postaci i ich przygód, a czasem, gdy usłyszysz przezabawne i przedniej marki dialogi, w których mocno bryluje w tej części Corto, Cush, El -Oksford. Ów klimacik pojawia się również w chwili pozornego chaosu, albo w momencie, gdy główny bohater odpoczywa w swoistej melancholijności i ma wszystko i wszystkich gdzieś! Przykłady można mnożyć, ale ten harmider jest pierwszorzędnie esencjonalny i wiarygodnie podany w tej awanturniczo-przygodowej historii! Bo w tym właśnie tkwił fenomen twórczości Pratta, iż z jakże wyeksploatowanych tematów wyciągał nową i perfekcyjną jakość!

  Ocena: 
 • Dodano:
  05.03.2018 13:59:44

  W tym miejscu odnosząc się jeszcze do oprawy graficznej: mam pewność, iż w porównaniu z poprzednimi tomami oceniany tu tom, (szczególnie od drugiej opowieści), rożni się w swym wyrazie artystycznym! A dokładniej: odrobinę zmieniła się kreska mistrza Pratta, gdyż podążyła ona w kierunku uszczegółowienia i dodatkowego cieniowania zarysów postaci, choć nadal zbudowana została na charakterystycznej dla niego jednowymiarowej czytelnej kresce, a która jest bardzo urocza i bardzo malarska. Bez kozery, ale po tylu latach ten klasyczny sposób prezentacji, a także układania plansz i poszczególnych kadrów nie zestarzał się i ma moc oddziaływania.

  Z całą pewnością na pozytywny efekt i odbiór tego dziełka ma owa swoista marynistyczna kolorystyka, a którą z błogosławieństwem Hugona Pratta i na potrzeby tej edycji wykonała jego muza Patrizia Zanotti, ale także sam sposób wydania tego komiksu przez krajowy Egmont!

  W tym aspekcie (po raz kolejny) zadbano o każdy element rzemiosła. Jest więc: twarda oprawa, papier kredowy (ślicznie pachnący i dobrze nasączony farbą drukarską), zaś w środku najlepszej jakości materiały do wydruku, czyli nie ma pikselozy, a jeszcze w porównaniu do czarno-białej edycji z Postu, to poprawiono wszelakie błędy w tłumaczeniu i np. nie ma już szkockiej kobzy, zaś są szkockie dudy!

  Reasumując! Lektura czwartej części wciągnie Cię bezgranicznie, a głód przeczytania kolejnej będzie ogromny, gdyż w tym dziele jest moc, a afrykańska tajemnica goni kolejną mroczną tajemnice. Hugon Pratt świetnie to poskładał, nadał rysu awanturniczego, uniwersalności i ponadczasowości. Tu wszystko jest takie wciągające nawet w warstwie pobocznych postaci! Ile jest w tym esencji i czystej przyjemności w czasie czytania! Bo oceniany tu tom, ale i cała seria nie trąci ramotką - nie zestarzała się i zajdziesz w niej oddech od znoju dnia codziennego oraz wiele przygód zamkniętych w ramie spraw ważnych, moralnych i ostatecznych!

  Bo „Przygody etiopskie” są kawałkiem solidnego komiksu przygodowego, a do tego prezentującego się edytorsko i graficznie przepięknie! Nie ma się co dziwić, iż zachwycał się tym dziełem sam Umberto Eco! Przekonaj się i Ty! Gwarantuje, że nie zawiedziesz się! Bo komiksowe opowieści o marynarzu piracie, włóczędze i romantycznym awanturniku Corto Maltese, autorstwa mistrza Hugona Pratta, od ponad pięćdziesięciu lat rozpalają umysły i wyobraźnie milionów czytelników. Bo autentycznie jest coś wyjątkowego w tych pierepałkach marynistycznych i przygodowo-awanturniczych, że działają na czytelnika niczym miód na niedźwiadka. Z całą pewnością wpływ na taki odbiór ma ponadczasowa charyzmatyczna postać głównego bohatera, a zarazem swoistego dobrotliwego nikczemnika, która wypełnia cały obszar narracji, gdyż w swoim obrazie, a zaprezentowanym jakże przekonująco przez Pratta, ta jego postawa (przewrotna, bitna i szelmowska) wpisuje się w jakże modną obecnie w popkulturze konwencję poczciwego chojraka ze wszelakimi skazami! Z tych powodów i z tych przyczyn - jeśli do tej pory nie znasz tej pierwszorzędnej serii - nie zwlekaj i koniecznie to nadrób!

  Zdecydowanie polecam!

  Ocena: 

Produkt niedostępny

Przygody Tintina. Tintin w Ameryce. Tom 3.

Jest rok 1931. Tintin zostaje wysłany do Chicago w stanie Illinois, gdzie ma zapuszkować kolejnych gangsterów. Tam młody reporter poznaje Capone i jego współpracowników, których udaje mu się schwytać. Jednak poproszony o pom...
Produkt niedostępny

Przygody Tintina. Świątynia Słońca. Tom 14.

Kontynuacja opowieści z tomu Siedem kryształowych kul. Tintin i kapitan Baryłka wyruszyli do Ameryki Południowej w poszukiwaniu profesora Lakmusa i w celu rozwikłania zagadki inkaskiej mumii. Pomaga im młody Indianin Zorrino, którego Tintin urat...
Produkt niedostępny

Corto Maltese. Zawsze trochę dalej. Tom 3

Trzeci tom historii przygodowej włoskiego mistrza komiksu Hugona Pratta. Wenezuela, 1917 rok. Awanturnik Corto Maltese rozpoczyna kolejną serię wypraw po Ameryce Południowej oraz po wyspach i małych państwach Ameryki Środkowej. Będzie przedzierał...
Produkt niedostępny

Corto Maltese. Baśń wenecka. Tom 7

Siódmy tom bestsellerowej historii przygodowo-fantastycznej o przystojnym obieżyświacie i awanturniku – kapitanie Corto Maltese. W 1921 roku Corto ponownie przybywa do pięknej Wenecji, miasta tysiąca tajemnic. Kierując się wskazówkami zawartymi w liśc...
Produkt niedostępny

Corto Maltese. Złoty dom w Samarkandzie. Tom 8

Ósmy tom słynnego cyklu przygodowo-fantastycznego o awanturniku Corto Maltese. Lata 1921–1922. Corto pojawia się na Rodos, idąc śladem wskazówek mających go doprowadzić do zaginionego rękopisu Byrona. Okazuje się, że to dopiero pierwszy etap drogi wyz...
Produkt niedostępny

Corto Maltese. Mu – zaginione miasto. Tom 12

Rok 1925. Corto Maltese i Rasputin zostają zaproszeni na pokład prywatnego statku, gdzie spotykają przyjaciół z dawnych lat. Okazuje się, że nie jest to rejs wypoczynkowy, ale sekretne przedsięwzięcie, do którego realizacji jest potrzebna obecność obu ...
 
Nasze strony wykorzystują pliki cookies
Strona Egmont.pl korzysta z plików cookies w celu dostarczenia Ci oferty jak najlepiej dopasowanej do Twoich oczekiwań i preferencji, jak również w celach marketingowych i analitycznych. Nasi partnerzy również mogą używać ciasteczek do dopasowywania do Ciebie pokazywanych treści na naszych stronach oraz w reklamach.
Poprzez kontynuowanie wizyty na naszej stronie wyrazasz zgode na uzycie tych ciasteczek. Wiecej informacji, w tym o mozliwosci zmiany ustawien cookies, znajdziesz w naszej Polityce Prywatnosci.