0 POZYCJI
Koszyk pusty
Pakiety

Ptaki nocy Tajemnice i morderstwa

4.40  (5 ocen)
 Sprawdź recenzje
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
89,99 zł
71,99 zł
Cena zawiera podatek VAT.
Oszczędzasz 18,00 zł
Stan magazynowy:
Mała ilość
Wysyłka:
24h
Cennik dostaw
ORLEN Paczka
od 6,99 zł
Przesyłka pocztowaod 9,99 zł
Dostawa kurierem
od 12,99 zł
InPost Paczkomaty
od 11,99 zł
Dodaj do schowka
Stan magazynowy:
Mała ilość
Wysyłka:
24h
Cennik dostaw
ORLEN Paczka
od 6,99 zł
Przesyłka pocztowaod 9,99 zł
Dostawa kurierem
od 12,99 zł
InPost Paczkomaty
od 11,99 zł

Ptaki nocy Tajemnice i morderstwa

Z okazji premiery filmu ""Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)"" prezentujemy opowieść, która sprawiła, że Ptaki Nocy znalazły się w centrum zainteresowania miłośników uniwersum DC. 

Kobiety Gotham trzymają się razem! Gdy postrzał w kręgosłup pozbawił Barbarę Gordon władzy w nogach i uniemożliwił jej dalszą karierę jako Batgirl, wykorzystała swoją wiedzę informatyczną i fotograficzną pamięć, żeby stać się Oracle – wszystko widzącą operatorką centrali informacyjnej, wspomagającą zza kulis obrońców Gotham. Teraz, z pomocą Black Canary, Huntress i innych, aktywnie zwalcza zbrodnię, przewodząc Ptakom Nocy. Przed nimi pojedynki z Lady Shivą, uprowadzenie przez Savanta i zamachy Cheshire. Grupa superkobiet podejmuje niebezpieczną grę, ścigając groźnych socjopatów, a każdy ruch grozi śmiercią! 

Komiks autorstwa legendarnej scenarzystki GAIL SIMONE (BATGIRL, SECRET SIX) i rysownika EDA BENESA (SUPERMAN, JUSTICE LEAGUE OF AMERICA). 

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach BIRDS OF PREY #56–67 oraz ilustracje z zeszytów BIRDS OF PREY: SECRET FILES oraz ORIGINS #1.Historia tej wyjątkowej grupy superbohaterek zaczęła się ponad dwadzieścia lat temu. Za twórcę drużyny uważa się Chucka Dixona, współtwórcę postaci Bane’a i scenarzystę mającego w dorobku ogromną liczbę komiksów z bohaterami współpracującymi z Mrocznym Rycerzem – między innymi solowe przygody Tima Drake’a (Robina) i Dicka Graysona (Nightwinga). Nazwę drużyny zawdzięczamy zaś dwóm pracownikom DC Comics – Frankowi Pittarese’owi, który ją zaproponował, i Mike’owi Carlinowi, roztropnie nalegającemu, by nie zmieniono go na Piekielne Piękności (Hell’s Bells).  

Ptaki Nocy to tytuł chwytliwy, ale same bohaterki nie określały siebie tym mianem przez lata. Po raz pierwszy pojawiło się ono na okładce zeszytu Black Canary/Oracle: Birds of Prey #1 z 1996 roku zilustrowanego przez Gary’ego Franka (Superman: Tajna geneza, Doomsday Clock). Początkowo drużynę tworzyły dwie diametralnie różne kobiety. Pierwsza z nich to obdarzona sonicznym krzykiem Dinah Lance (pseudonim Black Canary), która przeżywała właśnie śmierć ukochanego Green Arrowa. Impulsywna bohaterka wzorowała się na matce, która również walczyła ze zbrodnią. Drugą była Barbara Gordon (pseudonim Oracle), bratanica i przybrana córka komisarza policji Jamesa Gordona (późniejsze zmiany w kontinuum DC uczyniły z niej jego biologiczną córkę). Protegowana Batmana działająca jako Batgirl po postrzeleniu przez Jokera trafiła na wózek inwalidzki. Przybrała nową tożsamość i wykorzystywała fotograficzną pamięć, smykałkę do komputerów oraz analityczny umysł, by dostarczać informacji Batmanowi i członkom batrodziny. Z czasem stała się jedną z kluczowych postaci w uniwersum DC, jako osoba zawiadująca światową siecią komunikacyjną w środowisku superbohaterów. Oracle potrzebowała pomocy kogoś, kto będzie działał w terenie – wybór padł właśnie na Black Canary. 

Projekt Ptaki Nocy nie ujrzałby światła dziennego bez Jordana B. Gorfinkela, redaktora Dixona w DC Comics. Dixon otwarcie przyznaje, że Ptaki Nocy zrodziły się w umyśle Gorfinkela, a on ten pomysł rozwinął. Gorfinkel uważał, że Barbara i Dinah stworzą ciekawy zespół, ale Dixon, po porażkach solowych serii z tymi bohaterkami, był sceptycznie nastawiony do pomysłu. W końcu jednak dostrzegł potencjał tego duetu. Scenarzysta widzi w Barbarze szachistkę, dokładnie planującą kolejne posunięcia, natomiast Dinah w jego ujęciu jest dziewczyną, u której czyny często wyprzedzają myślenie. W miarę współpracy Black Canary i Oracle nabrały do siebie szacunku i zostały prawdziwymi przyjaciółkami. Nie nastąpiło to jednak od razu, choćby dlatego, że przez długi czas nie spotkały się twarzą w twarz. Przygody tego niedopasowanego duetu na tyle spodobały się czytelnikom, że redakcja dała zielone światło kilku pojedynczym zeszytom i miniseriom, a w końcu także regularnie ukazującemu się miesięcznikowi. Na spotkanie bohaterek czytelnicy musieli poczekać aż trzy lata – doszło do niego dopiero w dwudziestym pierwszym zeszycie regularnej serii Birds of Prey. 

Pierwsza odsłona miesięcznika Birds of Prey utrzymała się na rynku aż dziesięć lat, stając się najmocniejszym tytułem z żeńskimi superbohaterkami, obok Wonder Woman. Choć skład drużyny przez lata ulegał modyfikacjom, to zawsze tworzyły go wyłącznie kobiety (jedynym odstępstwem od reguły była krótka obecność w jej składzie Hawka). W połowie lat 90. serie skoncentrowane wokół kobiecych bohaterek nie odnosiły znaczących sukcesów. Birds of Prey stanowiło wyjątek. Ptaki Nocy były twardymi babkami. Gdy trzeba było skopać komuś pewną część ciała, to robiły to i nie musiały za nic przepraszać. O lata wyprzedziły obecny dziś w kinach trend na zespoły silnych bohaterek. Dzięki Dixonowi postacie, które wcześniej miały nieliczne grono wielbicieli, przyciągały co miesiąc wierną rzeszę czytelników i nie było to wyłącznie zasługą ich skąpych strojów.  

W 2003 roku serię powierzono Gail Simone. Nowa scenarzystka, znana z komiksów z Deadpoolem pisanych dla konkurencji, już na starcie powiększyła skład drużyny, dodając trzecią bohaterkę. Była nią Helena Bertinelli (pseudonim Huntress), znakomicie władająca kuszą mścicielka pochodząca z mafijnej rodziny. Żądna zemsty samotniczka nie czuła się dobrze w zespole. Wrzucenie jej w tryby sprawnie działającej maszyny, jaką były wówczas Ptaki Nocy, dodało opowieści nowego dynamizmu i wniosło powiew świeżości do drużyny. 

Ptaki Nocy w ujęciu Simone to podkręcone Aniołki Charliego, szpiegowski akcyjniak w świecie superbohaterów. Autorka stworzyła rzadko wówczas spotykaną żeńską, kumpelską opowieść. Umiejętnie doprawiła akcję i rozwój bohaterek swoim charakterystycznym, ostrym dowcipem. Pod jej kierownictwem seria doczekała się lojalnej grupy fanów. Do scenarzystki docierały opinie, że to jedyny komiks, po który sięgają żony i dziewczyny fanów komiksów. Dzięki lekturze tej serii czytelnicy często wciągali się w inne opowieści komiksowe. Simone często dodawała do drużyny nowe postacie i skupiała się na rozwoju bohaterek. Najbardziej zmieniła się Dinah. Simone przekształciła Black Canary w pierwszoligową superbohaterkę, która później szefowała Lidze Sprawiedliwości. Pierwsze zeszyty (ponad czterdzieści z pięćdziesięciu), które napisała, sama określa mianem „Black Canary powstaje”. 

O ile nie można nic zarzucić scenariuszowi Ptaków Nocy, o tyle rysunki brazylijskiego artysty Eda Benesa (Justice League of America, Red Lanterns) budzą pewne kontrowersje. Artysta koncentruje się bowiem na pokazywaniu kobiecych walorów opiętych oszczędnymi strojami i prezentowaniu, krytykowanej obecnie za uprzedmiotowienie kobiety, pozy na „złamany kręgosłup”, tj. pokazywaniu jednocześnie biustu oraz pośladków w sposób przeczący wszelkim zasadom anatomii. Była to wówczas dość popularna metoda ukazywania żeńskich bohaterek. Zmiana w portretowaniu kobiecych uniformów nastąpiła dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku, gdy zdano sobie sprawę z faktu, że czytelnicy komiksów to nie tylko i wyłącznie nastolatkowie płci męskiej. Krytyka rysunków Benesa pojawiła się już w czasie ukazywania się serii. Bohaterki w jego wykonaniu określano jako zarówno zmysłowe, jak i zdzirowate. Sama Simone nie uważała, że Ptaki Nocy w interpretacji Benesa są przeseksualizowane i nie miała problemu z tym, że bohaterki są seksowne, jeśli jednocześnie są silne i mądre. Wszystkie są piękne, ale to nie wygląd je definiuje. Scenarzystka zwraca również uwagę na fakt, że podejście Brazylijczyków do przedstawiania seksualności różni się od tego, do jakiego przywykła amerykańska publika. Trzymając zatem stronę Simone, która współpracowała z Benesem także przy pierwszych zeszytach drugiej serii Birds of Prey, skupmy się na tym, co Benes robi po mistrzowsku. Rysownik ma zacięcie do portretowania scen akcji, mimiki twarzy i języka ciała, a tła w jego wykonaniu nie są tylko pustym dodatkiem. 

Drużyna heroin doczekała się również ekranizacji. W lutym tego roku do kin wchodzi film w reżyserii Cathy Yan o tytule Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn), który dość radykalnie przebudowuje skład drużyny znany z komiksów. Z głównego składu została usunięta Barbara Gordon. Żeńskimi bohaterkami dalej pozostają Black Canary (Jurnee Smollett-Bell) i Huntress (Mary Elizabeth Winstead), a dołączają do nich detektyw Renee Montoya (Rosie Perez; kolejna obok Harley postać przeniesiona do komiksu z serialu animowanego) oraz Harley Quinn (Margot Robbie), rozpoczynająca nowy etap życia, już bez swego „pączusia”. Panie łączą siły, by ratować Cassandrę Cain (Ella Jay Basco; w komiksach ta postać jest obecnie znana jako Orphan, a swego czasu była Batgirl) przed Romanem Sionisem, czyli Czarną Maską (Evan McGregor). 

Sama Harley Quinn nie miała do tej pory wiele wspólnego z Ptakami Nocy. Najwcześniejszym utworem, w którym te postacie się spotkały, do tego stojąc po przeciwnych stronach barykady, był serial telewizyjny Ptaki Nocy z 2002 roku, zakończony po zaledwie jednym sezonie. Quinn była tam mistrzem zbrodni pragnącym zemsty za to, co miasto zrobiło z jej ukochanym Jokerem. W składzie serialowej drużyny z ikonicznego tercetu pozostała jedynie Barbara Gordon. Zabrakło natomiast Black Canary, a Huntress była córką Batmana i Catwoman. W komiksach Harley spotkała się z Ptakami Nocy dopiero w 2007 roku, i to za sprawą Gail Simone, która była wówczas scenarzystką serii Secret Six (jej bohaterami byli niezbyt wydarzeni złoczyńcy) oraz drugiej serii Birds of Prey. Wystarczyło doprowadzić do pojawienia się Harley w składzie Secret Six, a potem naprowadzić Ptaki Nocy na ślad tych złoczyńców w późniejszych zeszytach Birds of Prey. 

Postać Harley Quinn, często określana mianem Deadpoola DC, stanowi popkulturowy fenomen. Od drugoplanowej roli dziewczyny jednego z najpopularniejszych złoczyńców DC wyewoluowała w samodzielną, świecącą własnym blaskiem gwiazdę. Cosplayerki ją kochają, a solowa seria komiksowa Harley Quinn tworzona pod batutą Jimmy’ego Palmiottiego i Amandy Conner stała się bestsellerem. Harley nadal ma swój miesięcznik i pojawia się w wielu zeszytach specjalnych, a liczba gadżetów z jej wizerunkiem przyprawia o zawrót głowy. Niedawno dostała własny serial animowany dla dorosłych, jest też obecna w komiksach spoza kontinuum, choćby w autorskich komiksach z logo Black Label (Harleen, Joker/Harley: Criminal Sanity czy Batman: Biały Rycerz). 

Premierze filmu kinowego towarzyszą publikacje nowych komiksów o drużynie superbohaterek, włączające Harley do składu Ptaków Nocy. Choćby wydanie specjalne Birds of Prey pióra Briana Azzarello (100 naboi, Batman: Przeklęty) z udziałem Harley, Black Canary, Huntress i Renee Montoi. Planowana jest również miniseria z filmowym składem Harley Quinn and the Birds of Prey, będąca kontynuacją wydawanej w Polsce serii Harley Quinn Palmiottiego i Conner. Z kolei Gail Simone powróci w Birds of Prey Giant #1, jako autorka jednej z historii (z Harley, Huntress i Black Canary). Marka Ptaki Nocy wciąż ma się dobrze i zdobywa nowe rzesze fanów. Wreszcie także i polscy czytelnicy mają okazję się przekonać, dlaczego Gail Simone uważana jest za czwartego członka drużyny Ptaków Nocy, a jej run za jeden z najbardziej znaczących w historii serii. 
Damian Maksymowicz
 • Kategorie:
  1. Komiksy »
  2. Komiksy superbohaterskie
 • Wydawca: Egmont
 • EAN: 9788328196155
 • Liczba stron: 288
 • Wymiary: 17.0x26.0cm
 • Dla kogo: nastolatek i dorosły
 • Sposoby i terminy dostawy:
  • Odbiór osobisty w księgarni PWN - dostawa do 3 dni robocze
  • InPost Paczkomaty 24/7 - dostawa 1 dzień roboczy
  • Kurier - dostawa do 2 dni roboczych
  • Poczta Polska (kurier pocztowy oraz odbiór osobisty w Punktach Poczta, Żabka, Orlen, Ruch) - dostawa do 2 dni roboczych
  • ORLEN Paczka - dostawa do 2 dni roboczych
  Ważne informacje o wysyłce:
  • Każdy produkt ma na swojej stronie oszacowany czas wysyłki, potrzebny na obsługę zamówienia w magazynie, zapakowanie oraz przekazanie paczki kurierowi.
  • Większość oferowanych produktów posiadamy w magazynie, dlatego zamówienia wysyłamy zazwyczaj w ciągu 1-2 dni. Zamówienia opłacane z góry realizujemy od razu po uzyskaniu wpłaty od klienta. Zamówienia za pobraniem – od złożenia zamówienia.
  • Produkty dostępne w PRZEDSPRZEDAŻY wysyłane są po dacie premiery wydawniczej.
  • Na czas realizacji zamówienia składają się czas wysyłki (podany na stronie produktu) oraz czas doręczenia przesyłki przez przewoźnika.
  • Wszystkie terminy dotyczą tylko i wyłącznie dni roboczych (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt).

SZCZEGÓLNIE POLECAMY

Tab1

  INNI KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ

  - 20 %
  27,99 zł 34,99 zł
  Do koszyka

  Książę nocy. Pierwsza śmierć. Tom 1

  Początek słynnego cyklu grozy o dziejach niezniszczalnego wampira zwanego Księciem nocy. Przełom I i II wieku naszej ery. Zbliża się ostateczna inwazja wojsk rzymskich na karpackie królestwo Daków. Młody Kergan, syn jednego z wodzów dackich, zos...
  - 20 %
  47,99 zł 59,99 zł
  Do koszyka

  Książę nocy. Pełnia, Dziennik Maksymiliana. Tom 3

  Drugi tom zbiorczy serii Książę Nocy zawiera albumy Pełnia i Dziennik Maksymiliana. Żyjący w międzywojennym Paryżu młody dziennikarz Vincent Rougemont jest potomkiem rodu od setek lat walczącego z wampirem Kerganem. Odkrywa, że nieumarły potwór n...
  - 20 %
  27,99 zł 34,99 zł
  Do koszyka

  Trzy duchy Tesli. Sztokawska tajemnica. Tom 1

  Pierwszy tom serii łączącej science fiction z kryminałem i grozą. 1942 rok, Stany Zjednoczone. Minęło kilka miesięcy od zniknięcia słynnego wynalazcy Nikoli Tesli. Czemu jednak szukają go nie policjanci, lecz agenci służb specjalnych rządu Stanów Zjed...
  - 20 %
  28,00 zł 35,00 zł
  Do koszyka

  Usagi Yojimbo. Tajemnice. Tom 27

  Najnowszy tom przygód Usagiego, ronina szukającego przygód w krainach dawnej Japonii. Długouchy wojownik dociera do dużego miasta, gdzie funkcję inspektora straży pełni jego stary przyjaciel, pan Ishida. Już pierwszego dnia Usagi wplątuje się w niebez...
  - 20 %
  15,99 zł 19,99 zł
  Do koszyka

  Yakari Tajemnica Małego Pioruna Tom 6

  Szósty album przygodowo-humorystycznych opowieści o małym Indianinie i jego zwierzęcych przyjaciołach. Yakari codziennie szaleje na swoim niewielkim mustangu Małym Piorunie, który z dnia na dzień staje się coraz szybszy. Jednak pewnego ranka chłopiec ...
  - 20 %
  31,99 zł 39,99 zł
  Do koszyka

  Śledztwa Enoli Holmes. Tajemnica zaginionej wiadomości. Tom 5

  Piąty tom komiksowej adaptacja serii powieści Nancy Springer o śledztwach Enoli Holmes, młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka i wysokiego urzędnika rządu brytyjskiego – Mycrofta. Komiks szybko stał się bestsellerem rynku francuskiego. Na p...

  RECENZJE

  Nikt nie dodał jeszcze recenzji. Bądź pierwszy!
   
  Nasze strony wykorzystują pliki cookies
  Strona Egmont.pl korzysta z plików cookies w celu dostarczenia Ci oferty jak najlepiej dopasowanej do Twoich oczekiwań i preferencji, jak również w celach marketingowych i analitycznych. Nasi partnerzy również mogą używać ciasteczek do dopasowywania do Ciebie pokazywanych treści na naszych stronach oraz w reklamach.
  Poprzez kontynuowanie wizyty na naszej stronie wyrazasz zgode na uzycie tych ciasteczek. Wiecej informacji, w tym o mozliwosci zmiany ustawien cookies, znajdziesz w naszej Polityce Prywatnosci.