„ANTARKTYDA” - prowadź badania naukowe i wydobywaj surowce naturalne na dalekim biegunie zimna!
W odległej przyszłości poziom mórz się podniósł, a zużycie zasobów naturalnych zmusiło ludzkość do poszukiwania surowców i energii wszędzie, gdzie to możliwe. Komitet Naukowy do Spraw Badań Antarktycznych musi zmagać się z coraz bardziej kreatywnymi interpretacjami traktatów międzynarodowych, dopuszczając rządy i korporacje do badań mroźnego kontynentu.
Celem graczy jest budowa ośrodków naukowych, farm hodowlanych i baz przemysłowych na Antarktydzie. Swoimi statkami będą przewozili naukowców, maszyny i surowce. Pod koniec gry otrzymają Punkty Zwycięstwa za liczbę osadników, zbudowane bazy, wpływ na rozwój technologiczny. Słońce wyznacza kolejność rozgrywania tur w grze. Gdy jego promienie padną na dany statek, odpowiedni gracz może wznosić budynki, zatrudniać kolejnych badaczy, budować nowe statki albo prowadzić eksperymenty. Gra kończy się po postawieniu wszystkich budynków albo wprowadzeniu do gry wszystkich naukowców przez jednego z graczy.
Antarktyda – najważniejsze dane:
Format: 380 x 225 x 60 mm
Liczba graczy: 2-4 osób
Wiek graczy: 10 +
Opinie graczy i recenzentów:
Antarktyda to najnowsze dzieło Charlesa Chevaliera (współautora Abyss). Być może nie było o niej głośno w czasie ostatniego Essen, gdzie miała swoją premierę, ale obecnie zaczyna zbierać bardzo pochlebne opinie. (…) Gra posiada bardzo ciekawy element mechaniki w postaci ruchu słońca (odpowiada za to na planszy specjalny znacznik). To ono przemieszczając się wskazuje nam, który gracz wykonuje teraz swoją turę. Nie będzie tu więc „standardowej” kolejności – „każdy po kolei”. Wszystko zależeć będzie od sytuacji na planszy. (…) Warto tu podkreślić, że „Antarkryda” to gra mocno taktyczna. Właściwie cały czas reagujemy na zagrania innych. Dotyczy to szczególnie zdobywania przewag w konkretnych rejonach. (…) Oczywiście warto też do niektórych jej obszarów podejść strategicznie: np.: w który tor rozwoju pójdę. Trzeba o tym zdecydować na początku i cały czas przesuwać się na nim, zwłaszcza jeśli nie chcemy, by ktoś nas prześcignął. Wybór toru to też wybór konkretnych bonusów, które mogą nam znacznie pomóc. (…) w sferze strategicznej jest też zarządzanie naszymi naukowcami. Dobrze zawczasu zbudować sobie w odpowiednim miejscu mocne zaplecze (statki + naukowcy + oczywiście centrum), by pobrać ich w dużej ilości. Nie ma co bowiem tracić czasu na branie po 2 lub 3. Mamy tu w końcu zarządzanie „dostępnymi zasobami”: dodatkowe kostki i statki. W czasie gry możemy się zdecydować, by je odrzucić (i zdobywać przewagę na kolejnym polu). Te wszystkie elementy wymagają troszeczkę więcej strategicznego myślenia. (…) „Antarktyda” sięga do mechaniki area control (kontrola obszarów) i co ciekawe – mocno ją odświeża. Nie pojawiło się bowiem ostatnio wiele gier z tym mechanizmem, dlatego też dobrze, że projektanci wracają do pewnych sprawdzonych rozwiązań. W pewnym sensie „Antarktyda” przypomina mi „Chinę” (Michaela Schachta), gdzie również zdobywamy przewagi w obszarach, a nawet w trochę podobny sposób zliczamy punkty. (…) Gra Charlesa Chevaliera pomimo nie najnowszej mechaniki daje poczucie nowości i świeżości. Dodatkowo dużym jej plusem jest płynna rozgrywka. Zdobywanie przewag wymusza na graczach ciągłe reagowanie na zagrania przeciwników i czyni rozgrywkę mocno taktyczną. Nie oznacza to jednak, że nie musimy myśleć w przód. Musimy bowiem długoterminowo zaplanować sobie dostęp do naukowców, awans na torach…
Łukasz Hapka, portal boardtime.pl
Antarktyda to gra autorstwa Charlesa Chevaliera, który stworzył takie tytuły, jak Sultaniya oraz Cappuccino. Jest on również współautorem Abbys. Prezentowany tytuł ten naszą uwagę ze względu na tematykę oraz bardzo ładne wykonanie. Całość produktu, jakim jest Antarktyda, jest wykonana na bardzo wysokim poziomie i z całą pewnością gra jest warta swojej ceny.
For2players.pl
Overall, Antarctica is a meaty game where you have to make all of your decisions count. You have a lot of options each turn, and you do want to maximize your actions so that you can take the lead in a region or a scoring track. I find that the scoring system gives the game lots of tension near the end because every play can change the situation for scoring in a significant manner.
Dale Yu, Opinionated Gamers
Antarctica delivers what it promised. It's a highly interactive, vicious little game with a great table presence.
Daaan, boardgame geek
Phenomenal game on first play. Really enjoyed the tightness of the game. Was so impressed by the sun turn order mechanic!!!
Hergambit, boardgame geek
EGMONT GEEK to gry przeznaczone dla zaawansowanych graczy, stworzone przez znanych autorów. Oferują ciekawą, długą rozgrywkę, wymagającą strategicznego planowania i podejmowania złożonych decyzji. Wysoka jakość wykonania, dużo elementów i nowatorskie pomysły w regułach zapewniają wspaniałą rozrywkę prawdziwym miłośnikom gier planszowych.
EGMONT GEEK to gry planszowe:
dla zaawansowanych graczy
w polskiej wersji językowej
nagradzane i doceniane na świecie
od dwóch specjalistycznych niemieckich wydawnictw: PD-Verlag, Argentum Verlag