Clifton. Tom 6
Angielska wieś, domek i pyszne posiłki Miss Partridge − życie Harolda Wilberforce’a Cliftona, byłego pułkownika MI5, wydaje się niezwykle spokojne... Ale bardziej niż emerytowanym szpiegiem, którego świat zazdrości perfidnemu Albionowi, Clifton jest Bocianem Melomanem, dowódcą skautowskiego zastępu, „zawsze gotowym” (żeby pomagać bliźnim)! Ten pechowiec często jednak pakuje się w kłopoty po same uszy. Ale przysięga to przysięga, prawda? W imię skautingu i Anglii Clifton przypomni bandytom wszelkiej maści, że „niczym w urzędzie skarbowym, przestępstwo nie popłaca!”.
Szósty zbiorczy tom zawiera cztery albumy: „Tydzień do śmierci”, „Zawał na zawołanie”, „Pantera dla pułkownika” i „Morderczy weekend”.
Seria CLIFTON
Przewodnik po serii Clifton »
Przesycona angielskim humorem seria o brytyjskim pułkowniku MI5 Haroldzie Cliftonie, która stała się klasyką europejskiego komiksu humorystycznego. Przebywający na emeryturze Clifton - detektyw amator- prowadzi kolejne śledztwa, tropiąc przestępców wszelkiej maści.
Prześladujący go pech powoduje, że wciąż wpada w tarapaty, z którymi radzi sobie z iście angielską flegmą.
„Clifton” to francusko-belgijska seria komiksów humorystyczno - szpiegowskich, przedstawiająca wyczyny pułkownika Sir Harolda Wilberforce’a Cliftona. Cykl o Cliftonie został stworzony przez Raymonda Macherota w 1959 roku, a później oddany w ręce innych scenarzystów i rysowników. W ciągu pięćdziesięciu lat w serii ukazało się około dwudziestu albumów i dwudziestu mniejszych opowiadań, łącznie około 800 stron. W Polsce „Clifton” jest wydawany w albumach zbiorczych od 2018 roku. 13 kwietnia br. ukaże się ostatni, szósty tom zbiorczy, który zamyka całą kolekcję. Aby przybliżyć chronologię i zawartość poszczególnych albumów, przygotowaliśmy przewodnik po serii w formie schematu graficznego.
Pierwsza historia o Cliftonie została opublikowana we francusko-belgijskim magazynie komiksowym „Tintin” 16 grudnia 1959 roku. Po trzech opowiadaniach, które ukazały się w latach 1959–1960, Macherot zajął się inną pracą i ostatecznie opuścił magazyn „Tintin” i zaczął pracować dla konkurencyjnego magazynu „Spirou”. „Clifton” został odłożony na półkę na sześć lat.
W 1969 roku artysta Jo-El Azara i pisarz Greg ożywili serię opowiadaniem „Diaboliczne krasnale”. W 1972 roku scenarzysta Greg i nowy artysta Turk stworzyli historię „Chichoczący złodziej”. W 1974 roku rysownik Turk i nowy scenarzysta De Groot stworzyli historię „Pseudonim Lord X”. Ten duet przetrwał na długie lata, co zaowocowało powstaniem ośmiu albumów z serii „Clifton”.
W 1983 roku Bédu (Bernard Dumont) przejął grafikę od Turka i pracował z De Grootem do lat 90. XX wieku. W 1991 roku Bédu stał się odpowiedzialny zarówno za rysunki, jak i scenariusz. Samodzielnie stworzył album „Klan McGregorów”, ostatnią historię wydaną we francuskim magazynie „Tintin”, i kontynuował pracę w pojedynkę nad kolejnymi dwoma opowiadaniami opublikowanymi nakładem belgijskiego wydawnictwa Le Lombard.
W 2003 roku, po długim okresie nieaktywności, Michel Rodrigue zaczął współpracę z Bobem de Grootem, który wrócił do pisania scenariuszy do „Cliftona” i od tego czasu ukazały się dwa tomy.